MENU Zavrieť

Vím, že to umíme a máme ohromné know-how, vraví Martin Cígler o Solitei

  • 18.9.2020
  • 4 minúty čítania

Vďaka spojeniu 30-tich firiem vznikla značka Solitea, o ktorej sa porozprávame s jej CEO Martinom Cíglerom. V rozhovore si môžete prečítať, čo znamená fúzovať takéto množstvo firiem, aké úskalia to prináša a aké benefity môžu očakávať jej zákazníci. Martin nám tiež prezradil, či 30 rokov dozadu, keď firmu zakladal, mal víziu, kde bude jeho firma v roku 2020.

Ako prebiehala fúzia v Čechách a na Slovensku, a ako po tejto skúsenosti vnímate rozhodnutie fúzovať také veľké množstvo firiem?  

Pro začátek musím říct, že fúze je stále aktivní a je mylné se domnívat, že okamžikem zápisu do obchodního rejstříku byla plně dokončená. Hodně věcí, které fúze nabízí, zejména v oblasti využití vnitřních synergií, jsme mohli řešit až teprve poté, co jsme začali fungovat jako jedna společnost.  

Proto si myslím, že na závěrečné hodnocení je ještě příliš brzo. Určitě však rozhodnutí fúzovat považuji za nezbytné, protože nebylo možné dál efektivně řídit tolik firem s podobným zaměřením.  

Takže ak tomu správne rozumiem, fúziou vznikli dve národné spoločnosti. Ako vyzerá ich organizačná štruktúra a v čom vidíte jej význam?  

Dvě společnosti nám usnadní legislativní fungování, ale vnitřně Solitea v Česku a na Slovensku funguje jako jediný subjekt členěný na čtyři divize podle typu zákazníka. Divize Small se stará o produkty iDoklad, Money S3 a Profi Účtenka, které se zaměřují na živnostníky a malé společnosti. Divize Medium má na starosti všechny naše vlastní ERP systémy – Byznys, Money ERP a Vario. Divize Enterprise & Public pak zastřešuje veškeré aktivity s produkty Microsoftu (Dynamics, Sharepoint, Power BI), implementuje výrobní systémy Infor, řeší infrastrukturu a velké projekty na klíč pro korporátní zákazníky i státní správu. A konečně HR & Payroll divize má na starosti mzdové systémy Vema. POS segment reprezentovaný společností Dotykačka Holding (produkty Dotykačka, Markeeta, Smart Pos a Solitea Pay) zatím předmětem fúze není.  

Aké benefity môžu zákazníci vďaka fúzii očakávať, resp. čo pozitívne im prinesie?  

Z pohledu zákazníka by Solitea měla být větším a stabilnějším subjektem, u kterého má jistotu, že v dnešních turbulentních dobách bude za pár let stále existovat, který je schopen mu dodat celou škálu produktů a který mu zabezpečí řešení v okamžiku, kdy se zákazník rozroste nebo expanduje do zahraničí. Stručně řečeno je větší subjekt schopen efektivněji řešit zákazníkovy potíže a pokrýt jeho potřeby.   

Spolu s fúziou oslavujete tento rok aj okrúhlu 30-tku na trhu, čo je veľmi pekné číslo. Solitea sa tak dostala do najproduktívnejšieho veku. Ako vidíte jej budúcnosť, čo ste si pre ňu pripravili?  

Naší vizí je patřit mezi největší evropské IT společnosti a dnes už vím, že za tímto cílem jdeme úspěšně. Chtěl bych se i nadále držet současného zaměření na řešení vnitrofiremních procesů společností, protože vím, že to umíme a máme zde ohromné know-how. Také dnes už máme dostatečné zdroje na to, abychom mohli i nadále akvizičně růst, být rychlejší než ostatní, udávat technologické trendy.   

Súčasťou zlučovania firiem bol aj rebranding značky Solitea. Prečo ste k nemu pristupili a čo bolo jeho cieľom?   

Myslím si, že pokud uděláme ze Solitey respektovaný brand, pak nejen že nám to pomůže dostat na slunce marketingově opomíjené produkty, ale v konečném důsledku to pomůže i těm, do kterých dnes hodně investujeme. Mám vizi, že za pár let bude značka Solitea na česko-slovenském trhu stejně známá jako IBM, Hewlett Packard nebo Asseco. Pokud se nám to povede, přinese to benefity nám, ale hlavně našim zákazníkům.

Podobné články